Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”). zamknij

elektro.info 12/2018

13,00 zł
Brutto

W miesięczniku m.in.:

- Aspekty techniczne i ekonomiczne kompensacji mocy biernej w obiektach użyteczności publicznej

- Optymalizacja elektroenergetycznych sieci SN

- Uproszczony projekt automatyki priorytetu w instalacji domowej

Ilość

Witam Państwa w świątecznym i zarazem ostatnim w tym roku numerze „elektro.info”, który poświęciliśmy różnorodnej tematyce z zakresu sieci oraz instalacji elektrycznych.

Instalacja elektryczna obiektu budowlanego stanowi istotny element jego wyposażenia, o który należy dbać przez cały okres życia obiektu budowlanego. Takie przekonanie powinno zostać wyrobione u każdego użytkownika energii elektrycznej, dzięki czemu zmniejszeniu ulegnie liczba śmiertelnych porażeń prądem elektrycznym oraz liczba pożarów budynków powodowana przez niesprawne instalacje elektryczne. Na poprawność funkcjonowania odbiorników energii elektrycznej ma również wpływ na jakość dostarczanej energii elektrycznej, na temat której przeciętny użytkownik ma bardzo małą wiedzę. Nie zdaje bowiem sobie sprawy, że jego odbiorniki wprowadzają do publicznej sieci elektroenergetycznej zakłócenia, które wpływają na jakość dostarczanej energii do innych odbiorców. Częściowe wyjaśnienie tego problemu znajdzie Czytelnik w artykule Krzysztofa Wincencika oraz Mariusza Jaraczewskiego, pracownika naukowego Politechniki Krakowskiej, którzy opisali wpływ energooszczędnych źródeł światła na jakość energii elektrycznej (s. 24). Uzupełnieniem tej tematyki jest artykuł poświęcony kompensacji mocy biernej w obiektach użyteczności publicznej, przygotowany przez Katarzynę Strzałkę-Gołuszkę, Marcina Gołuszkę oraz Jana Strzałkę, członków Oddziału Krakowskiego SEP (s. 32).

Natomiast Bogusław Karolewski, pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej, opisał regulacje obciążenia w elektrowni wiatrowej małej mocy (s. 28). Radosław Szczerbowski, pracownik naukowy Politechniki Poznańskiej, przedstawił wpływ Energiewende i polityki energetycznej krajów Unii Europejskiej na polski sektor energetyki (s. 86). W numerze publikujemy artykuł mojego autorstwa poświęcony reakcji na ogień kabli i przewodów elektrycznych, zgodnie z wymaganiami rozporządzenia CPR, które jest często błędnie interpretowane przez wielu projektantów i wykonawców. Celem artykułu jest przybliżenie wymagań tego rozporządzenia przez wskazanie aspektów praktycznych dotyczących przewodów i kabli elektrycznych (s. 68). Bardzo ciekawy artykuł na temat wykorzystania algorytmów genetycznych do optymalizacji sieci SN przygotowali Sylwester Filipiak (Politechnika Świętokrzyska) oraz Wojciech Nita (PGE) (s. 76). Część merytoryczną świątecznego numeru „elektro.info” kończy projekt automatyki priorytetu w domowej instalacji elektrycznej, przygotowany przeze mnie (s. 22).

Uzupełnieniem numeru są zestawienia wybranych produktów elektrycznych dostępnych na rynku (s. 46), przygotowane przez Karola Kuczyńskiego, oraz fotoreportaż Stefana Gierlotki o elektroenergetyce Kolumbii (s. 20). Nie zabrakło też informacji o nowościach rynkowych, relacji z imprez branżowych, w których uczestniczyła nasza redakcja oraz zmianach w normalizacji, tradycyjnie przygotowanych przez Jerzego Nowotczyńskiego (s. 94). Ponieważ jest to nasze ostatnie spotkanie z Państwem w tym roku, wszystkim Czytelnikom w imieniu całego zespołu redakcyjnego życzę pogodnych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku 2019. Zapraszam do lektury.,

Julian Wiatr

278