Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”). zamknij

elektro.info 10/2018

13,00 zł
Brutto

W miesięczniku m.in.:

- Kompensacja mocy biernej w środowisku wyższych harmonicznych

- Projekt zasilania osiedla domków jednorodzinnych w energię elektryczną

- Porażenia prądem elektrycznym w zakładach górniczych w latach 2005–2017

Ilość

Witam Państwa w kolejnym numerze „elektro.info”, który rozpoczyna osiemnasty rok funkcjonowania „elektro.info” na rynku wydawniczym. We wrześniu zakończyły się największe krajowe targi energetyczne ENERGETAB 2018. Mimo upływu czasu targi te cieszą się bardzo dużą popularnością zarówno wśród wystawców, jak i wśród zwiedzających. W tegorocznej edycji udział brało ponad 700 firm zajmujących się produkcją oraz dystrybucją urządzeń elektrycznych. Targom tradycyjnie towarzyszyły konferencje, z których na szczególną uwagę zasługuje konferencja przygotowana przez Sekcję Producentów Aparatury Eklektycznej Krajowej Izby Gospodarczej Elektrotechniki i Telekomunikacji, poświęcona ochronie rynku przed produktami niespełniającymi wymagań obowiązujących norm i przepisów. Relacje z targów oraz konferencji znajdą Państwo na stronie 18.

W numerze publikujemy kilka ciekawych artykułów merytorycznych z zakresu elektroenergetyki górniczej oraz innych zastosowań elektrotechniki. Adam Marek, pracownik naukowy Politechniki Śląskiej, opisał właściwości centralnych zabezpieczeń upływowych w układzie omomierza równoległego z pomocniczym źródeł zasilania, które mają zastosowanie w kopalnianych sieciach elektroenergetycznych (s. 32). Bogdan Miedziński oraz Wojciech Kurpiel z Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG w Katowicach opisali podstawowe problemy elektrotechniki oraz automatyki w przemyśle wydobywczym (s. 42).

Uzupełnieniem tematyki elektrotechniki górniczej jest artykuł Waldemara Jasińskiego oraz Piotra i Pawła Jasińskich z Lubińskiego Oddziału Stowarzyszenia Polskich Energetyków, poświęcony porażeniom prądem elektrycznym w zakładach górniczych w latach 2005-2017 (s. 38). Do prezentowanej tematyki nawiązuje pośrednio artykuł Katarzyny Gębczyk oraz Łukasza Grąkowskiego, doktorantów Politechniki Świętokrzyskiej, poświęcony analizie stanów przejściowych pojawiających się podczas załączania krótkich odcinków linii kablowych SN za pomocą łączników próżniowych (s. 76).

Natomiast Zbigniew Skibko i Grzegorz Hołdyński, pracownicy naukowi Politechniki Białostockiej, opisali problemy kompensacji mocy biernej w układach z asymetrią prądową (s. 64). Uzupełnieniem numeru jest druga część projektu mojego autorstwa poświęcona zasilaniu w energię elektryczną osiedla domków jednorodzinnych. Tym razem obejmującego osiedlową sieć zasilającą niskiego napięcia (s. 82). Część merytoryczną październikowego numeru kończy artykuł mojego autorstwa poświęcony bezpieczeństwu eksploatacji baterii akumulatorów stosowanych w zasilaczach UPS z jednoczesnym przedstawieniem czynników wpływających na żywotność eksploatowanych baterii (s. 52).

Tradycyjnie uzupełnieniem numeru są zastawienia wybranych produktów przygotowane przez Karola Kuczyńskiego. Jednocześnie informuję, że Centrum Kształcenia Ustawicznego Politechniki Wrocławskiej rozpoczęło rekrutację na unikatowe studia podyplomowe pn.: „Ochrona przeciwporażeniowa i ochrona przeciwpożarowa w instalacjach elektrycznych”. Studia te organizowane są z udziałem elektro.info oraz wykładowców SGSP. Ze względu na ich uniwersalność i przydatność w budownictwie serdecznie zapraszam do uczestnictwa. Szczegóły dotyczące naboru na studia są dostępne na stornach internetowych CKU PWr oraz elektro.info.pl.

W treści numeru tradycyjnie zamieściliśmy zestawienia wybranego sprzętu elektrycznego, informacje o nowościach, zmianach w normalizacji oraz relacje z minionych imprez branżowych, w których uczestniczyła nasza redakcja. Miłej lektury.

280